Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı: İşgal sona ermediği sürece çatışmalar devam edecek

– Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi: “İşgal sona ermediği sürece bölgede bu çatışma yaşanmaya devam edecek.”

Borrell: “Gazze’nin yönetimi yalnızca Filistin Yönetimi’ne bırakılabilir”

MANAMA – Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Manama Diyalog Konferansı’nda Filistin-İsrail krizine ilişkin, “Bu çatışmanın temel nedeni olan işgal sona ermediği sürece bölgede bu çatışma yaşanmaya devam edecek” “

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Manama Diyalog Konferansı’nda konuştu. Bakan Safadi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırganlığının “meşru müdafaa” değil, “açık saldırganlık” olduğunu belirtti. İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin Tel Aviv’in güvenliğini garanti etmeyeceğini vurgulayan Safadi, “Hiçbir şey bu savaşı haklı çıkarmaz” diyerek, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırıların yarattığı yıkıma son verilmesi çağrısında bulundu. Safadi, “İsrail bunu söylüyor” dedi. Hamas’ı yok etmek istiyor. Bu amaca nasıl ulaşılacağını anlamıyorum. Hamas bir fikirdir, bir fikri bombalayarak yok edemezsiniz.” Gazzelilerin topraklarından sürülmesini kabul etmeyeceklerini belirten Bakan Safadi, Ürdün’ün bunu durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağı konusunda İsrail’i bir kez daha uyardı. Safadi, “Bunun olmasına asla izin vermeyeceğiz, bu hem ulusal güvenliğimize doğrudan tehdit hem de savaş hatası olacaktır. Bunu durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

“İşgal sona ermediği sürece bölgede bu çatışma yaşanmaya devam edecek.”

Safadi, “İnsani durakları rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilişkilendirmek kabul edilemez. Herkes onların serbest bırakılmasını destekliyor. İsrail 2,3 milyon Filistinliyi rehin alıyor. Gerçekçi olmayan tanımlara dikkat edin. Hamas IŞİD ile karşılaştırılamaz. Çatışmayı Hamas başlatmadı. Çatışma Hamas’ın ortaya çıkmasına neden oldu.” “Bu çatışmanın temel nedeni olan işgal sona ermediği sürece bölgede bu çatışma yaşanmaya devam edecektir. Bu savaş bizi daha fazla çatışmaya, daha fazla acıya ve daha fazla acıya dönüşme tehdidinden başka bir yere götürmez. Bölgesel savaşlar” dedi.

Batı’yı eleştirdi

Safadi, İsrail’e yönelik çifte standardı da eleştirerek, “Dünyada herhangi bir ülke İsrail’in yaptığının bir kısmını yapsaydı, dünyanın her köşesinden ona yaptırımlar uygulanırdı.”

“Gazze’nin yönetimi yalnızca Filistin Yönetimi’ne bırakılabilir”

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konuşmasında Filistin-İsrail çatışması sonrasında Gazze’nin geleceğine değindi. Borrell, “Hamas artık Gazze’yi kontrol edemez. Peki Gazze’nin kontrolü kimde olacak? Bunu yalnızca Filistin Yönetimi’nin yapabileceğini düşünüyorum.”

Öte yandan Gazze Şeridi 2007’den bu yana 16 yıldır Hamas’ın, Batı Şeria ise 18 yıldır Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’nin kontrolünde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu