Ekonomi

Karadağ kendi dijital para birimini başlatmak için Ripple ile anlaşma imzaladı

Investing.com – Karadağ Merkez Bankası bugün merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesini duyurdu. dalgalanmaile anlaşma imzalandığı bildirildi.

Karadağ Merkez Bankası ile Ripple arasındaki anlaşmayı ilginç kılan detay ise Karadağ’ın kendi ulusal para biriminin olmaması. Bu durumda ülkenin dijital formunu ihraç etmeyi planladığı ulusal bir para birimi olmadığı için bu bahiste nasıl bir yol izleyeceği merakla takip edilecektir. Karadağ, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen, 2022’den beri yasal para birimi olarak avroyu kullanıyor.

Ripple Merkez Bankası Faizleri ve CBDC Lider Yardımcısı James Wallis, Karadağ ile varılan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, gelecekte dijital para kullanım alanları ve kontrollü dijital para ihracına yönelik adımları test edecek bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi. .

Karadağ Merkez Bankası Lideri Radoje Zugic, bankanın elektronik ödeme sistemi, güvenilirlik, verimlilik ve mevzuata uygunluk açısından bir CBDC veya ulusal stablecoin’in avantaj ve dezavantajlarını analiz etmek için çeşitli çalışmalar yürüteceğini söyledi.

CBDC alanında ülkelerle çalışmaya devam eden Ripple, şu anda birkaç ülke ile çalışıyor. CBDC Kalkınma konusunda çalıştıklarını belirtirken birçok ülke ile diyalog halinde olduğunu savunuyor. Karadağ’ın ortasında Ripple ile yapılan anlaşma ilk olarak Ocak ayında Davos zirvesinde Karadağ Başbakanı Dritan Abazoviç tarafından duyurulmuştu. Projeyle ilgili daha fazla detayın önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.

Karadağ uzun zamandır kripto dostu bir ülke olarak öne çıkıyor. Geçen yıl bile EthereumKurucu ortak Vitalik Buterin, Karadağ’da bir Blockchain etkinliğine katılırken Karadağ vatandaşlığı aldı.

Son olarak, Karadağ, geçen yıl çökerek kripto bölümünde milyarlarca dolarlık kayba neden olan TerraForm Labs’ın kurucusudur. Do Kwon yakalandı kripto gündeminde yer olarak yerini aldı. Do Kwon hala Karadağ hapishanesinde tutulurken araziGüney Kore ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucusu için iade talebivar.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu