Haber

İngiltere Başbakanı ve BM Genel Sekreteri Gazze’ye yardımın artırılması konusunda anlaştı

MILTON İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve İngiltere’de bir araya gelen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’ye yönelik insani yardımın acilen artırılmasının önemi üzerinde mutabakata vardı.

Sunak ve Guterres, İngiltere’nin Milton Keynes kentinde düzenlenen Yapay Zeka Güvenlik Zirvesi için bir araya geldi.

Toplantıya ilişkin İngiltere Başbakanlık 10 Numaralı Ofis’ten yapılan açıklamada, Sunak ve Guterres’in yapay zeka güvenliği konusunda yakın uluslararası iş birliğini görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, ikilinin Gazze’deki gelişmeleri de ele aldığı kaydedilerek, “Liderler Gazze’de kötüleşen insani durumu ele aldı ve insani yardımın acilen artırılmasının önemi üzerinde mutabakata vardı.” ifadelere yer verildi.

Sunak, İngiltere’nin son dönemde Filistinlilere yönelik yardımlarının arttığını anlatırken, bölgede kalıcı barış ve iki devletli çözüm için uluslararası çabaların önemine değindi.

Açıklamada, iki liderin Rusya-Ukrayna Savaşı’nı da ele aldığı vurgulanarak, “Başbakan (Sunak), Karadeniz Tahıl Girişimi’nin durdurulması konusundaki endişelerini dile getirerek, Ukrayna’ya verilen desteğin önemine dikkat çekti.” Söylendi.

habervarto.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu